Przeprowadzka za granicę zawsze jest dużym wyzwaniem. Z wielu powodów. Przede wszystkim wymaga to logistycznego zorganizowania przewiezienia całej masy rzeczy. Czasem ciężkich i nieporęcznych – wiele zależy od tego, jak dużo chcemy ze sobą zabrać. Przewiezienie rzeczy to jednak nie wszystko. Może być konieczne również załatwienie pewnych formalności. Co warto wiedzieć na ten temat?
Przeprowadzka do Holandii – najważniejsze wyzwania
Najważniejszym wyzwaniem jest oczywiście transport rzeczy. Dla wielu osób zgromadzone przedmioty stanowią ważną część majątku, którego nie chcą się pozbywać. Pozostaje więc wynajęcie firmy dysponującej odpowiednio dużym samochodem. Z drugiej strony wiele przeprowadzających się za granicę osób decyduje się na pozostawienie niepotrzebnych, obciążających rzeczy za sobą. Sprzedaż części wyposażenia mieszkania może być dobrym rozwiązaniem, choć należy pamiętać, że kupienie nowych w Holandii będzie stanowiło znacznie większy koszt. Przeprowadzka może być też sposobem na wprowadzenie nieco porządku do swojego życia, pozbycie się tego, co niepotrzebne i pozostawienie tylko naprawdę niezbędnych elementów wyposażenia. Tak czy inaczej, jeżeli decydujemy się na przeprowadzkę z rzeczami, konieczne będzie znalezienie firmy przeprowadzkowej. Jak się do tego zabrać?
Jak wybrać firmę przeprowadzkową?
Czym powinna charakteryzować się najlepsza firma przeprowadzkowa? Przede wszystkim ceną. Przeprowadzka z Polski do Niderlandów to spore przedsięwzięcie. Cena takiej przeprowadzki obejmuje nie tylko koszt paliwa, ale również pracę ekipy przeprowadzkowej i zarobek firmy. Warto więc dobrze rozejrzeć się wśród dostępnych ofert – ceny mogą znacznie się pomiędzy sobą różnić. To oczywiście nie wszystko. Dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na to, jakimi samochodami dysponuje wybrana przez nas firma. Auto powinno dawać możliwość zapakowania wszystkich przewożonych rzeczy w sposób całkowicie bezpieczny, bez ryzyka uszkodzenia czegokolwiek po drodze. Ważne jest również odpowiednie podejście pracowników. Doświadczenie mówi, że w trakcie przeprowadzek wiele szkód powstaje przez nieostrożne obchodzenie się z przewożonymi rzeczami. Jak znaleźć najlepszą firmę? Na pewno warto poszukać opinii w Internecie. W dzisiejszych czasach ludzie bardzo chętnie dzielą się ze sobą doświadczeniami. Warto przy tym spróbować znaleźć jak najwięcej źródeł informacji – pojedyncza opinia może nie być miarodajna.

O jakich, związanych z przeprowadzką formalnościach, nie można zapomnieć?
Jeżeli sam przewóz rzeczy mamy już za sobą, to warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jakie formalności związane z przeprowadzką do Holandii jeszcze nas czekają. Najważniejsze jest zameldowanie. Holenderskie prawo jest pod tym względem dość restrykcyjne. Każdy, kto pod danym adresem chce spędzić więcej, niż cztery miesiące, musi postarać się o meldunek. Konieczne są do tego odpowiednie dokumenty: dowód osobisty i akt urodzenia (czasem również akt ślubu). Mieszkanie w Niderlandach wymaga również wyrobienia numeru BSN (Burger Service Nummer) – czegoś w rodzaju polskiego numeru PESEL. Aby go wyrobić, konieczny jest meldunek. To bardzo ważne, ponieważ bez tego numeru nie można w Holandii załatwić praktycznie żadnej sprawy urzędowej. Posiadanie meldunku i numeru BSN upoważnia do założenia konta DigiD (pełni taką samą funkcję jak polski Profil Zaufany). Dzięki temu większość urzędowych spraw można załatwić bez konieczności wychodzenia z domu. Meldunek i numer BSN konieczne będą również do otwarcia konta w holenderskim banku. Jak wygląda w Holandii kwestia ubezpieczenia zdrowotnego? Podobnie jak w Polsce – jest obowiązkowe dla wszystkich zatrudnionych. Główna różnica polega na tym, że opieka zdrowotna jest tam w w większości przypadków prywatna.