wiatraki Kinderdijk

Niemcy i Holandia to państwa, które mają wiele do zaoferowania jeśli chodzi o atrakcje turystyczne. Oto co warto zobaczyć udając się tam na wycieczkę.

Atrakcje turystyczne Niemiec – największe atrakcje turystyczne

Będąc w Niemczech warto zwiedzić miasta, które są absolutnym „must have” dla każdego turysty. A takim jest z pewnością Miniatur Wunderland Hamburg, od którego warto zacząć zwiedzanie tego kraju. Jest to dzielnica Speicherstadt z największą na świecie kolejką miniaturową, która porusza się rozbudowanym torem, a po jego bokach znajdują się miniatury państw z całego świata. Taka przejażdżka to prawdziwa ​gratka zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Miniatura Wunderland Hamburg prezentuje wiele europejskich i światowych miast, które poznaje się podczas podróży. Z Hamburga jedzie się do słynnego Wielkiego Kanionu, a potem do innych miast i państw. Całość dostarcza ogromnych wrażeń estetycznych i pozwala odkryć najpiękniejsze zakątki naszego globu.
Będąc w Niemczech, warto też zwiedzić Europa – Park w Rust – jest to największy park rozrywki w tej części Europy. Jego powierzchnia zajmuje blisko 95 hektarów, a na niej czeka wiele atrakcji dla młodszych i starszych wycieczkowiczów. Znajdują się tam m.in.: rozbudowany lunapark, strefy tematyczne, parki, widowiska z programami dla różnych uczestników, rewia na lodzie, teatr rozmaitości i wiele innych, ekscytujących miejsc. Na gości czeka już na wejściu postać maskotki parku i wizytówka tego miejsca – Euromysz.

Będąc w Niemczech, w dalszej kolejności warto też zwiedzić zamek Neuschwanstein, który jest symbolem architektury romantycznej. Jest z nim związana tragiczna historia właściciela, który stracił suwerenność we własnym królestwie i zaszył się z dala od świata i od ludzi. Obecnie zamek Neuschwanstein to jedno z chętnie fotografowanych miejsc w Alpach, położone w urokliwym otoczeniu bawarskiej natury. Co roku odwiedza go ok. 1,5 mln turystów. Co ciekawe, inspiracją do jego powstania był inny, nie mniej sławny zamek – Wartburg oraz siedziba króla Artura i jego rycerzy. Wewnątrz zamku znajduje się bogate wyposażenie, pełne złota komnaty i ściany, ukazujące na freskach sceny ze średniowiecza i przedstawiające niezwykły świat dam i rycerzy.

zamek Neuschwanstein
Zamek Neuschwanstein

Na miłośników niezapomnianych widoków czekają też takie atrakcje, jak Jezioro Bodeńskie wraz z wyspami Mainau i Reichenau, zlokalizowane na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii, które jest kolejnym punktem wycieczki po Niemczech. To prawdziwa gratka dla miłośników wypoczynku w urokliwym miejscu i trzecie co do wielkości jezioro w Europie Środkowej. Chętnie wybieranym miejscem odwiedzin jest tam Wyspa Kwiatowa, która posiada park i ogrody z barokową rezydencją hrabiego Bernadotte.

Na Jeziorze Bodeńskim zlokalizowana jest również Wyspa Klasztorna Reichenau – kolejne miejsce, które warto zobaczyć. Jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 2000 roku i można tam podziwiać dobrze zachowane kościoły rumuńskie, które są przykładem sztuki klasztornej. Idąc dalej można też zwiedzić skansen w Unteruhldingen, w którym znajdują się dawne domostwa okolicznej ludności oraz zamek Meersburg – najstarsza tego typu budowla w Niemczech, będąca obecnie w prywatnym posiadaniu.

Meersburg – średniowieczne uliczki

Atrakcje turystyczne Holandii – największe atrakcje turystyczne

Wiele osób, które zapytamy o to z czym kojarzy im się Holandia odpowie bez namysłu: wiatraki, tulipany i rowery. I jest to prawda. Ale ten kraj ma też inne, liczne atrakcje turystyczne, które sprawiają, że warto udać się tam na dłuższy pobyt. Co zatem warto zobaczyć w Holandii?

Wspomniane wiatraki można zobaczyć w całym kraju i są one swoistą wizytówką tego kraju. Kiedy jedziemy samochodem lub busem to warto mieć oczy szeroko otwarte i cieszyć się widokami za oknem. Wiatraki mają różną formę, wielkość i budową, niektóre z nich są zamieszkałe, a część stanowi atrakcję turystyczną. Są też wiatraki, które do współczesnych czasów nie zachowały się w dobrym stanie, ale niezależnie od tego warto je zobaczyć.
Najsłynniejsze wiatraki znajdują się m.in. w Kinderdijk – i od nich warto zacząć zwiedzanie. Choć zdania są w tej kwestii podzielone, ponieważ część specjalistów wskazuje na inne, nie mniej piękne miejsca z wiatrakami, będąc w okolicy tego miasta z pewnością warto je zobaczyć. Zostało ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a dla turystów zza granicy jest swoistą wizytówką Holandii. Stare wiatraki można z kolei podziwiać w skansenie Zaanse Schans, gdzie dodatkową atrakcja jest spotkanie sam na sam z historią. Z tym miejscem wiąże się ciekawa historia, ponieważ wiatraki zostały tu przywiezione z całej Holandii po to, by turyści mogli je podziwiać.

Wiatraki w Kinderdijk

Znajduje się tu wiele rodzajów wiatraków, a także stare domy, które są swoistym świadectwem czasu. Atrakcją jest możliwość zobaczenia, w jaki sposób wyrabiano tu kiedyś ser i saboty – drewniane chodaki.
Kolejna, naturalnie kojarząca się z Holandią atrakcja turystyczna to tulipany, które rosną na długich, ciągnących się poza horyzont polach. Ich kolorów, odmian i kształtów jest mnóstwo, bo Holandia słynie z ich upraw. Największe skupisko tulipanów można zobaczyć w Parku Keukenhof. Jest tam aż ponad 7 milionów tego typu kwiatów, które tworzą unikalną, kolorową strukturę. To jeden z najpłynniejszych ogrodów Europy, który co roku jest licznie odwiedzany przez turystów. Nawet osoby, które nie lubią kwiatów chętnie wracają w to miejsce w czasie wycieczki do Holandii. To kolejny, nieodzowny punkt na mapie tego kraju, który trzeba zobaczyć.

Tulipany w parku Keukenhof

Kiedy mówi się o atrakcjach w Holandii nie można też zapomnieć o rowerach – ten kraj mocno kojarzy się z tego typu pojazdami. Nie trzeba się specjalnie starać by je zobaczyć, ponieważ na każdym kroku można spotkać rowerzystę. Co ciekawe, w Holandii to właśnie rowerzyści mają zawsze pierwszeństwo, dlatego warto to wiedzieć, kiedy prowadzi się samochód.
Będąc w Holandii warto też zobaczyć słynne fajanse z Delft, które prezentowane są w tamtejszym muzeum. Oprócz gotowych produktów z fajansu można też zobaczyć w jaki sposób powstają. Samo miasteczko w którym znajduje się muzeum jest jednym z najstarszych w kraju, zachwycającym unikalną architekturą. Warto udać się na spacer jego uliczkami, odkrywając ducha dawnych lat.
Wiele osób, które przejeżdżają przez Holandię lub udają się do niej w celach turystycznych, nie wyobraża sobie by mogło nie zobaczyć Marken – dawnej wioski rybackiej. Jest to mała wyspa na której znajdują się charakterystyczne, drewniane domki w kolorach zieleni i czerni. Sam widok przypomina obrazek z bajki. Po wiosce można przejść się pieszo lub jechać rowerem, przy okazji podziwiając unikalne widoki. W zachodniej części wyspy można też podziwiać wystawę złożoną z wielu fotografii latarni morskiej Marken.

Kolejny przystanek na mapie holenderskich atrakcji to malownicze miasteczko Edam, które kojarzy się głównie z żółtym serem. Co ciekawe, ser Edam pochodzi właśnie z tego miasteczka i nie jest tylko to zbieżność nazw. Na każdym kroku można tu znaleźć motywy nawiązujące właśnie do sera. Atrakcją, która przyciąga uwagę przyjezdnych w tym miasteczku jest też kanał wzdłuż którego ciągną są drewniane domki z małymi ogródkami. A ponieważ Holendrzy są bardzo pedantyczni i dbają o otoczenie domu, to ogrody zachwycają urokiem.
Będąc w Holandii warto też zwiedzić najsłynniejsze miasto, które kojarzy się ze sztuką i kolorowymi knajpkami. To Amsterdam, w którym panuje wieczny harmider, wszędzie można zobaczyć rowery, ludzie licznie przesiadają w kawiarniach, knajpach i coffeshopach. Niektórzy chcą tu podziwiać sztukę i zwiedzają liczne muzea, a inni chcą zobaczyć słynną dzielnicę Czerwonych Latarni lub spróbować marihuany, która jest tu legalna.

Podróż busem czy samolotem?

Wybierając się do Holandii lub do Niemiec, można wybrać podróż busem lub samolotem. Wiele osób zastanawia się która z opcji jest korzystniejsza finansowo i w zakresie komfortu jazdy.
Jeśli chodzi o najczęściej wybierany środek transportu, to prym zdecydowanie wiedzie bus. Dlaczego podróżowaniem busem stało się obecnie tak popularnym sposobem na podróż do Niemiec i Holandii? Głównie z uwagi na komfort jaki mają pasażerowie. Obecnie busy są wyposażone w komfortowe miejsca i środki bezpieczeństwa, co powoduje, że mimo wielogodzinnej jazdy nie odczuwa się dyskomfortu. Ale sama flotą jaką obecnie oferują przewoźnicy to nie wszystko. Jako alternatywa dla lotu samolotem przejazd busem jest tańszy a komfort podobny: klimatyzacja, rozkładane kanapy, dużo miejsca wewnątrz i dostęp do WiFi oraz telewizji w czasie podróży. Dzięki temu podróż busem do Niemiec i Holandii jest tania i wygodna, a dla wielu osób to spora oszczędność.

Co prawda wybór lotu samolotem jest znacznie wygodniejszy i, co do tego nie ma wątpliwości żadna osoba która w ten sposób podróżowała, ale obecnie jazda busem jest rozwiązaniem dopasowanym do wielu osób. Zaletą jest fakt, że połączenia busowe na terenie Europy, w tym też te do Niemiec i Holandii cały czas się rozwijają, co daje dużą konkurencyjność cen i powoduje, że w niewielkiej kwocie można kupić bilet. Jeśli wyjazd ma cel turystyczny to warto zdecydować się na taką ofertę przewoźnika, która obejmuje wiele holenderskich i niemieckich miast po drodze. Dzięki temu bez problemu trafimy pod wskazany adres.

Podróż przez Niemcy i Holandię, połączona ze zwiedzaniem atrakcji turystycznych może być miło spędzonym czasem, o ile dobrze zaplanujemy sam wyjazd i wybierzemy odpowiedniego przewoźnika. Obecnie, dzięki rozrostowi sieci busów można stosunkowo tanio i komfortowo podróżować za zachodnią granicę, poznając atrakcje turystyczne Niemiec i Holandii i ciesząc się wygodą w podróży.

Nasi partnerzy